Kulinaria

Jak przygotować kiełbasę emulsyjną?

Jak przygotować kiełbasę emulsyjną?

W taki oto sposób należy przygotować kiełbasę emulsyjną:

1). Wczesne solenie (I etap) – sól poprawia kleistość mięsnej masy i zwiększa jej higroskopijność. Dla uzyskania lepszej soczystości gotowych wyrobów i ich głębszego smaku, mięsny farsz trzeba konieczne zasolić odpowiednio wcześniej.

2). Zimno (II etap) – na wszystkich etapach przygotowania zimno to najważniejsze kryterium, niezbędne do utworzenia stabilnej emulsji, która gwarantuje soczysty produkt. Wtedy mięsny sok, znajdujący się w kiełbasie, nie wypłynie na zewnątrz. Z tego powodu farsz oraz narzędzia i urządzenia do mielenia mięsa, a także nadziewarka do kiełbas muszą być maksymalnie chłodne na wszystkich etapach przygotowania wyrobów. Właśnie dlatego w przepisach na te produkty jest zaznaczone, że zarówno mięso, jak i ruchome elementy maszynki do mielenia trzeba koniecznie podmrozić przed rozpoczęciem mielenia. Przez przegrzanie farszu podczas przygotowywania kiełbas, tłuszcz i mięsny sok oddzielają się w czasie procesu wyrabiania, a dodatkowy płyn, który się wprowadza, nie jest wchłaniany przez mielone mięso.

3). Podwójne mielenie (III etap) – żeby konsystencja kiełbas była jednorodna, trzeba najpierw zmielić mięso w maszynce do mielenia mięsa, a następnie ubić w mikserze. Tego kroku nie można pomijać. Co więcej, często w maszynce trzeba mielić dwukrotnie. Żaden mikser nie zmieli i nie ubije mięsa, które nie zostało najpierw zmielone w maszynce do pożądanej, jednorodnej konsystencji bez jego przestrzegania.

4). Zagniatanie masy (IV etap) – ubijanie farszu do klejącej masy w dużej czaszy miksera, który wykonuje zadanie domowego kutra, jest przedostatnim etapem przygotowania emulsyjnych kiełbas. To właśnie wtedy intensywnie wytwarza się mięsne białko – miozyna, odpowiadające za stabilną, kleistą konsystencję.

5). Napełnianie przez nadziewarkę (V etap) – oczywiście można próbować posłużyć się prostymi przyrządami do napełnienia osłonek. Podczas gdy ze zwykłymi kiełbasami wszystko robi się dość sprawnie i można sobie z tym poradzić, kupując uniwersalną nasadkę, to w przypadku emulsyjnych kiełbas jest to syzyfowa praca, bowiem emulsja jest lepka, źle przesuwa się w osłonkach i urządzeniach do napełniania. Cały proces może zając bardzo dużo czasu i jest mało efektywny. A ponadto, co jest niezwykle istotne, istnieje ponowne ryzyko przegrzania produktu, czego rezultatem będzie oddzielanie się tłuszczu od cząsteczek farszu. Z nadziewarką do kiełbas wszystko idzie płynnie i znacznie szybciej.

Dodatkowa uwaga – należy wiedzieć, że kiełbasy o jednorodnej konsystencji nazywa się emulsyjnymi, ponieważ końcowa masa elastycznej kiełbasy jest uzyskiwana poprzez utworzenie emulsji z mięsa, tłuszczu i wody lub innego płynu. Są one najtrudniejsze w przygotowaniu. W przemysłowej produkcji te wędliny słyną z wysokiej zawartości emulgatorów i pochłaniaczy wilgoci, a także konserwantów i wzmacniaczy smaku oraz aromatu. Domowe parówki czy serdelki można wykonać z naturalnych składników, osiągając doskonały efekt wyłącznie dzięki technologii przygotowania.