Kulinaria

Niebezpieczeństwo dla zdrowia związane z tłuszczami trans

Niebezpieczeństwo dla zdrowia związane z tłuszczami trans

Tłuszcze trans znajdują się w wielu produktach spożywczych spożywanych codziennie przez miliony ludzi na całym świecie. Pomimo stwierdzenia Światowej Organizacji Zdrowia, że tego typu tłuszcze są naprawdę szkodliwe i niekorzystne dla zdrowia, są one spożywane przez dużą część światowej populacji. Niestety, obecnie duża część społeczeństwa na świecie spożywa produkty bogate w tłuszcze trans. Poniżej znajduje się lista zagrożeń, jakie tłuszcze trans stanowią dla organizmu i dlaczego należy unikać ich spożywania.

Niebezpieczeństwo związane z tłuszczami — co musisz wiedzieć

Fakty nie kłamią i niestety wskazują, że tłuszcze te zagrażają zdrowiu 5 miliardów ludzi na całym świecie, powodując śmierć pół miliona osób rocznie. WHO zaleca, aby na stałe zaprzestać spożywania tłuszczów trans i stosować zdrową i zbilansowaną dietę.

Sztuczne tłuszcze trans powstają w wyniku uwodornienia olejów roślinnych i są obecne w takich produktach, jak pieczywo przemysłowe, przetworzone, głęboko mrożone, wstępnie przyrządzone lub chrupki. Jak widać, te produkty spożywane są codziennie przez miliony ludzi i są dość szkodliwe dla organizmu. Tłuszcze trans poprawiają smak żywności, dzięki czemu jest ona bardziej apetyczna. Ponadto dzięki nim produkty są trwalsze i nie tracą ważności wcześniej niż żywność naturalna. Problem polega na tym, że często są one bardzo szkodliwe dla zdrowia układu krążenia i zagrażają życiu człowieka.

Udowodniono, że tłuszcze trans powodują znaczny wzrost poziomu cholesterolu we krwi i związane z tym konsekwencje zdrowotne. Mają one również tendencję do zwiększania poziomu trójglicerydów we krwi, co prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca i miażdżyca. Dlatego WHO zaleca ograniczenie spożycia takich tłuszczów do około dwóch gramów dziennie. Jeśli ktoś szuka posiłków bez tłuszczów trans, to na portalu kulinarnym kulinarna.pl znajdziemy ciekawe przepisy kulinarne. Każda większa ilość byłaby szkodliwa dla organizmu i miałaby konsekwencje zdrowotne. W każdym razie eksperci ds. żywienia zalecają, aby nie spożywać produktów zawierających tłuszcze trans i wybierać żywność znacznie zdrowszą dla organizmu.

Eliminacja tłuszczów trans

Ze względu na zagrożenia dla zdrowia związane ze spożywaniem tłuszczów trans Unia Europejska postanowiła wyeliminować tłuszcze trans z produkcji do 2021 roku i zdecydować się na stosowanie innych rodzajów tłuszczów, mniej szkodliwych dla zdrowia. Na szczęście oznacza to, że ludzie będą mogli wybierać produkty i żywność, które są znacznie zdrowsze, a tym samym uniknąć w przyszłości problemów zdrowotnych, takich jak te wymienione powyżej. Problem polega na tym, że tylko kraje rozwinięte dysponują wystarczającymi środkami, aby wyeliminować te tłuszcze z produkcji niektórych wyrobów. Z kolei kraje słabiej rozwinięte nie dysponują środkami umożliwiającymi usunięcie takich tłuszczów z łańcucha żywnościowego.

Dlatego należy pamiętać, aby nie spożywać takich tłuszczów i wybierać znacznie zdrowszą żywność. Przede wszystkim ważne jest, aby takie tłuszcze zniknęły z codziennej diety dzieci, ponieważ na dłuższą metę to właśnie one najbardziej na tym cierpią. Niestety, w dzisiejszych czasach wiele dzieci objada się takimi produktami, a ich rodzice nie zwracają uwagi na potencjalne szkody zdrowotne, które mogą wynikać ze spożywania takich tłuszczów.