Mięso

Największy błąd w czasie rozmrażania mięsa – może mieć opłakane skutki

Największy błąd w czasie rozmrażania mięsa – może mieć opłakane skutki

Czy masz w swojej zamrażarce sporą ilość mięsa, którego masz zamiar przygotować obiad, ale jest twarde jak skała?
Jeśli nie do końca wiesz jak rozmrażać mięso, stosując nieprawidłową metodę możesz tylko pogorszyć sprawę. Niepoprawne rozmrażanie powoduje bowiem błyskawiczne namnażanie patogenów na mięsie, które mogą być przyczyną ostrych zatruć.

Płuczesz mięso, szybciej odmarzło? Popełniasz błąd

Eksperci zalecają, aby ten rodzaj pokarmu rozmrażać w lodówce. Należy włożyć zamrożone mięso do wnętrza i zostawić go na całą noc. Temperatura w lodówce jest optymalna, dzięki czemu produkt zmięknie i jednocześnie nic się na nim nie rozwinie.

Czy kiedykolwiek chciałeś przygotować obiad, ale zapomniałeś rozmrozić mięso? Niestety, w takiej sytuacji wiele osób podejmuje jedną z najgorszych prób, czyli po prostu zalewa kawałek mięsa gorącą wodą. Racjonalnie myśląc, wysoka temperatura mogłaby usprawnić proces rozmrażania, jednak jak czytamy w artykule na www.facepalm.pl, polanie mięsa ciepłą wodą to znakomite warunki do rozwoju na mięsie bakterii chorobotwórczych. Dlatego też, nie powinno się rozmrażać mięsa tym sposobem.

Jak prawidłowo rozmrażać mięso?

Metoda z pozostawieniem mięsa na noc w lodówce jest wystarczająca, ale są też inne możliwości. Jeśli masz mikrofalówkę, włóż do niej zamrożony fragment mięsa, po czym poprawnie ją zaprogramuj i wciśnij start. Po pewnym czasie mięso będzie rozmrożone.

Innym rozwiązaniem jest umieszczenie mięsa w większej misce i zalanie go chłodną wodą. Niska temperatura ochroni przed rozwojem drobnoustrojów, a dzięki cechom fizycznym wody, mięso dużo szybciej się rozmrozi.
Są też sytuacje, które nie wymagają tego, aby rozmrażać mięso (np. gotowanie rosołu), Należy wspomnieć, że użycie bardzo twardego kawałka mięsa istotnie wydłuży czas potrzebny do zrobienia potrawy.