KulinariaMięso

Przyrządź idealną karkówkę, która wszystkim zasmakuje

Przyrządź idealną karkówkę, która wszystkim zasmakuje

Szukasz pomysłu na błyskawiczny, mięsny obiad? Steki z karkówki usmażone na patelni z dodatkiem aromatycznej marynaty będą strzałem w dziesiątkę. Karkówkę możesz podać z ulubionymi dodatkami i cieszyć się niepowtarzalnym smakiem z razem bliskimi. Jak przyrządzić steki z karkówki? Jak długo smażyć ten rodzaj mięsa?

Jak wysmażyć karkówkę?

Karkówka to zawsze świetny pomysł na obiad i to nie tylko z grilla. Mięso usmażone na patelni grillowej będzie tak samo pyszne, jak smażone nad ogniem, natomiast marynata nada mu cudownego smaku. Do karkówki doskonale pasuje sałatka grecka albo ziemniaki pieczone w mundurkach.

Karkówkę posiekaj w plastry i włóż do marynaty na dzień przed smażeniem. To sprawi, że otrzymasz głębszy smak i aromat mięsa. Do marynaty oprócz oliwy, dodaj ziarenka jałowca, kilka ząbków czosnku, a także gałązki rozmarynu bądź tymianku. Mięso starannie obtocz w marynacie i umieść w chłodziarce na całą noc.

Jak długo smażyć karkówkę?

Steki z karkówki powinny się smażyć na patelni grillowej z niewielką ilością oleju lub oliwy. Niewielka ilość tłuszczu spowoduje, że potrawa nie będzie tłusta, a mięso będzie perfekcyjnie usmażone. Pod koniec smażenia nie zapomnij posolić mięsa, możesz to zrobić też zaraz po usmażeniu.

Czas smażenia steka jest uzależniona od tego, jaki poziom wysmażenia chcesz otrzymać. Będąc w popularnej restauracji w Świdnicy możesz zauważyć, że stek podawany jest w różnym wysmażeniu, w zależności od zamówienia klienta. Na stronie ŚwidnicaInfo możesz sprawdzić opinie klientów o restauracji specjalizującej się w smażeniu steków z karkówki. Jeżeli wolisz średnio wysmażoną karkówkę, smaż ją po 6-8 min na stronę. Krwiste mięso uzyskasz, gdy będziesz smażyć je 3 minuty z każdej strony, z kolei idealnie wysmażone będzie po 10 minutach smażenia na każdą ze stron.