Zwierzęta

Jak przebiega proces strzyżenia owiec?

Jak przebiega proces strzyżenia owiec?

Oprócz dostarczania nam zdrowego, smacznego, zrównoważonego i zbilansowanego mięsa, owce są również w stanie zapewnić nam inny bardzo ceniony towar: wełnę.

To naturalne włókno pokrywa dużą część ciała owcy, a jego główną funkcją jest utrzymywanie temperatury ciała, chroniąc zwierzę w zimne i długie zimy. Jednak od wieków hodowcy strzygą owce, aby utrzymać zwierzęta w zdrowiu i wykorzystać wełnę. Wełna może być wykorzystywana do produkcji odzieży, takiej jak szaliki, swetry czy płaszcze, dzięki miękkiej tkaninie odpornej na najbardziej ekstremalne temperatury. Ale na czym polega strzyżenie owiec i jak się je przeprowadza? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej praktyce, czytaj dalej ten artykuł!

Co to jest strzyżenie owiec?

Owce muszą być strzyżone przynajmniej raz w roku, zazwyczaj latem, aby uniknąć przegrzania i zarażenia się chorobami. W lecie sierść w naturalny sposób zaczyna odchodzić od skóry owcy, co znacznie ułatwia proces strzyżenia.

Wbrew temu, co niektórzy mogą myśleć, strzyżenie nie szkodzi owcom, jeśli jest wykonywane prawidłowo. Ten, kto ma doświadczenie w strzyżeniu owiec, wie, jak używać narzędzi, nie powodując skaleczeń skóry zwierzęcia, i jest w stanie usunąć całą wełnę w jednym kawałku.

Jak odbywa się strzyżenie?

Profesjonaliści zazwyczaj używają do strzyżenia owiec specjalnej maszyny elektrycznej. Urządzenie to, podobne do maszynki do strzyżenia włosów, posiada grzebień i ostrza, które umożliwiają przycięcie wełnianej sierści zwierzęcia bez jej uszkodzenia.

Niektórzy ludzie używają nożyczek do ręcznego ścinania. Chociaż proces ten jest znacznie wolniejszy niż strzyżenie mechaniczne, pozwala na zachowanie skóry i naturalnej warstwy tłuszczu owcy znajdującej się na skórze zwierzęcia. W miesiącach letnich ta warstwa tłuszczu potrzebuje prawie miesiąca, aby się ponownie zregenerować i pozwala owcy utrzymać temperaturę ciała przy braku wełny. Poznaj ciekawostki na temat owiec w tym artykule.

Ale przed strzyżeniem owiec potrzebne jest przygotowanie. Pierwszą wykonywaną czynnością jest zebranie wszystkich zwierząt razem i upewnienie się, że wełna nie jest mokra lub wilgotna. Czynności te należy wykonywać przy słonecznej pogodzie, ponieważ wełna musi być sucha w momencie strzyżenia, aby można ją było przechowywać w najlepszych warunkach i żeby była zapewniona najlepsza jakość. Po zakończeniu strzyżenia owiec, gospodarz jest odpowiedzialny za zebranie całej wełny i jej obróbkę w celu usunięcia wszelkich pozostałości, martwej skóry i brudu, które mogą pozostać na wełnie.